Projekt pn. Kształtowanie obszaru o szczególnym znaczeniu dla zaspokojenia potrzeb mieszkańców wsi Kierpajny Wielkie.
Projekt pn. Kształtowanie obszaru o szczególnym znaczeniu dla zaspokojenia potrzeb mieszkańców wsi Kierpajny Wielkie.
Celem projektu jest przywrócenie historycznej świetności obszaru o szczególnym znaczeniu dla potrzeb mieszkańców wsi Kierpajny Wielkie i turystów poprzez remont istniejącej infrastruktury pełniącej funkcje turystyczną oraz promocja zasobów kulturalnych wsi. Cel operacji wpisuje się w cele Lokalnych Strategi Rozwoju a także wynika z Planu Odnowy Miejscowości wsi Kierpajny Wielkie.
Plan Odnowy Miejscowości Kierpajny Wielkie
Burmistrz Pieniężna Kazimierz Kiejdo podpisał umowę o przyznanie pomocy nr 00040-6930-UM1430068/11, opiewającą na 64 740 zł, co stanowi 75 % dofinansowania, w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii Rozwoju” w zakresie operacji odpowiadających warunkom przyznania pomocy w ramach działania:” Odnowa i Rozwój Wsi” objętego PROW na lata 2007-2013.
Działająca na naszym terenie Fundacja Lokalna Grupa Działania „Partnerstwo dla Warmii”, pośredniczy w przydzielaniu środków z IV Osi Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich tzw. Lidera. Jedną z podstawowych cech tego dofinansowania jest oddolne podejście, czyli aktywne uczestnictwo społeczności wiejskich w przygotowaniu i realizacji projektów. Jako pierwsze, chęć udziału w programie zgłosiło sołectwo Kierpajny Wielkie – Kierpajny Małe. Specyfika miejscowości i jej zasoby tj. znajdujący się na terenie wsi folwark szlachecki wpisany do rejestru zabytków, a także a także aktywność mieszkańców pomogły podjąć decyzję o rozpoczęciu procesu przygotowywania projektu: „Kształtowanie obszaru o szczególnym znaczeniu dla zaspokojenia potrzeb mieszkańców wsi Kierpajny Wielkie”. Oddolność inicjatywy polegała na opracowaniu przez mieszkańców pod koordynacją sołtysa dokumentu: „Plan Odnowy Miejscowości Kierpajny Wielkie na lata 2010-2017” oraz udział sołectwa w określeniu realnego zakresu operacji dofinansowanej z Lidera. Sołectwo na poczet wkładu własnego zrezygnowało ze środków zagwarantowanych mu przez Fundusz Sołecki w roku 2010 i 2011. Procedura przygotowywania aplikacji trwała 10 miesięcy, wniosek o dofinansowanie został złożony w LGD 30.03.2010 r. następnie został najlepiej oceniony spośród 4 wniosków z powiatu braniewskiego, w ocenie Rady Programowej LGD uzyskał 202 punkty. Finałem przygotowań operacji było podpisanie umowy z Marszałkiem Województwa na dofinansowanie operacji, które odbyło się 11.01.2011r.