Zakaz odprowadzania wód opadowych do kanalizacji sanitarnej
ZAKAZ ODPROWADZANIA WÓD OPADOWYCH
DO KANALIZACJI SANITARNEJ
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. w Pieniężnie przypomina Mieszkańcom Miasta i Gminy Pieniężno (Odbiorcom usług kanalizacyjnych) o zakazie odprowadzania wód opadowych do kanalizacji sanitarnej.
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 7 czerwca 2001r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. z 2020r. poz. 2028):
„Zabrania się wprowadzania ścieków bytowych i ścieków przemysłowych do urządzeń kanalizacyjnych przeznaczonych do odprowadzania wód opadowych lub roztopowych będących skutkiem opadów atmosferycznych, a także wprowadzania tych wód opadowych i roztopowych oraz wód drenażowych do kanalizacji sanitarnej.”
W przypadku wprowadzania wód opadowych do systemu kanalizacji sanitarnej grożą sankcje karne, o których mowa w art. 28 ust. 4a cyt. wyżej ustawy.
Mając powyższe na uwadze, wzywa się właścicieli posesji, z których wody opadowe odprowadzane są do sieci kanalizacji sanitarnej, do usunięcia istniejących nieprawidłowości do dnia 31 maja 2022 roku. W razie niezastosowania się w terminie do wymogów prawnych, będą nakładane kary finansowe i dokonywane odcięcia kanalizacji sanitarnej dla posesji do momentu odłączenia kanalizacji deszczowej.
Kontrole będą prowadzone od dnia 15 czerwca 2022 roku.
Właściciel nieruchomości będzie zobligowany do wykazania prawidłowości w zagospodarowaniu wód opadowych na swoim terenie lub wskazania punktu ich włączenia do kanalizacji deszczowej.
Informuje się również, że będą stosowane metody pozwalające na sprawdzenie, czy zostało wykonane nielegalne włączenie do sieci kanalizacji sanitarnej, bez wchodzenia na teren danej nieruchomości.
Ścieki komunalne (odbierane od właścicieli nieruchomości podłączonych do kanalizacji sanitarnej) kierowane są do oczyszczalni ścieków, gdzie poddawane są procesowi mechaniczno-biologicznego oczyszczania. Każda ilość ścieków, która trafia do kanalizacji sanitarnej i oczyszczalni ścieków, generuje koszty i wpływa bezpośrednio na technologię. Dlatego też wody opadowe i roztopowe nie mogą trafiać do kanalizacji sanitarnej, a następnie do oczyszczalni ścieków, tylko powinny zostać zagospodarowane na terenie danej nieruchomości i być wykorzystywane np. do podlewania roślinności lub zostać odprowadzone do sieci burzowej.