Uchwała nr XVII/113/20
jakiego organu | Rady Miejskiej w Pieniężnie |
---|---|
z dnia | |
w sprawie | miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla działki o nr ew. 5/48 w obrębie Piotrowiec, gmina Pieniężno |
na podstawie | art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 293) oraz art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 506 ze zm.) Rada Miejska w Pieniężnie po stwierdzeniu, że plan nie narusza ustaleń Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Pieniężno, uchwalonego uchwałą Nr L/238/10 Rady Miejskiej w Pieniężnie z dnia 15 lipca 2010 r., uchwala co następuje: |
ROZDZIAŁ I
Przepisy ogólne
§ 1. 1. Uchwala się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla działki o nr ew. 5/48 w obrębie Piotrowiec, gmina Pieniężno, zwany dalej planem.
2. Plan obejmuje teren w granicach zgodnych z Uchwałą Nr VII/41/19 Rady Miejskiej w Pieniężnie z dnia 25 kwietnia 2019 r. w sprawie: przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla działki o nr ew. 5/48 w obrębie Piotrowiec, gmina Pieniężno.
3. Plan składa się z następujących elementów podlegających uchwaleniu i opublikowaniu:
1) ustaleń stanowiących treść niniejszej uchwały;
2) rysunku planu w skali 1:1000 stanowiącego załącznik nr 1 do uchwały;
3) rozstrzygnięcia o sposobie rozpatrzenia uwag do projektu planu, stanowiącego załącznik nr 2 do uchwały;
4) rozstrzygnięcia o sposobie realizacji określonych w planie inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej oraz zasady finansowania inwestycji, należących do zadań własnych gminy, stanowiącego załącznik nr 3 do uchwały.
§ 2. Przedmiotem ustaleń planu są w szczególności:
1) przeznaczenia terenów oraz linie rozgraniczające tereny o różnym przeznaczeniu i różnych zasadach zagospodarowania;
2) zasady ochrony i kształtowania ładu przestrzennego;
3) zasady ochrony środowiska, przyrody i krajobrazu;
4) zasady kształtowania krajobrazu;
5) zasady ochrony dziedzictwa kulturowego i zabytków, w tym krajobrazów kulturowych oraz dóbr kultury współczesnej;
6) wymagania wynikające z potrzeb kształtowania przestrzeni publicznej;
7) zasady kształtowania zabudowy i zagospodarowania terenu;
8) granice i sposoby zagospodarowania terenów lub obiektów podlegających ochronie, na podstawie odrębnych przepisów, terenów górniczych, a także obszarów szczególnego zagrożenia powodzią, obszarów osuwania się mas ziemnych, krajobrazów priorytetowych określonych w audycie krajobrazowym oraz w planach zagospodarowania przestrzennego województwa;
9) zasady modernizacji, rozbudowy i budowy systemów komunikacji i infrastruktury technicznej;
10) zasady i warunki scalania i podziału nieruchomości objętych planem miejscowym;
11) szczególne warunki zagospodarowania terenów oraz ograniczenia w ich użytkowaniu, w tym zakaz zabudowy;
12) sposób i termin tymczasowego zagospodarowania, urządzania i użytkowania terenów;
13) inwestycje celu publicznego o znaczeniu ponadlokalnym i lokalnym;
14) stawki procentowe służące naliczeniu opłaty, o której mowa w art. 36 ust. 4 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
§ 3. 1. Ustala się następującą treść rysunku planu jako obowiązującą:
1) linie rozgraniczające tereny o różnym przeznaczeniu i różnych zasadach zagospodarowania;
2) przeznaczenie terenu elementarnego oznaczone symbolem;
3) nieprzekraczalna linia zabudowy;
4) wymiary;
5) granica opracowania planu.
- Następujące oznaczenia obowiązują na podstawie przepisów odrębnych: lokalizacja obiektu ujętego w ewidencji zabytków.
§ 4. Ustala się następującą interpretację użytych pojęć w niniejszej uchwale:
1) Teren elementarny – należy przez to rozumieć teren wydzielony liniami rozgraniczającymi tereny o różnym przeznaczeniu i różnych zasadach zagospodarowania, dla którego określono szczegółowe zasady zagospodarowania i oznaczono symbolem.
2) Przeznaczenie podstawowe - należy przez to rozumieć takie przeznaczenie, które powinno przeważać na danym terenie elementarnym.
3) Adaptacja budynku lub obiektu budowlanego – należy przez to rozumieć przystosowanie istniejącego budynku do aktualnych potrzeb użytkownika poprzez: remont, przebudowę, rozbudowę, nadbudowę, rozbiórkę i odbudowę, zmianę sposobu użytkowania budynku lub obiektu budowlanego, pod warunkiem, że zasady kształtowania zabudowy i zagospodarowania działki są zgodne z ustaleniami szczegółowymi zawartymi w niniejszej uchwale lub zachowują stan istniejący pod względem gabarytów obiektu.
4) Dach płaski – należy przez to rozumieć dach o kącie nachylenia połaci do 120.
5) Nieprzekraczalna linia zabudowy – oznacza linię, której obrys ścian zewnętrznych budynku nie może przekroczyć.
6) Rysunek planu – należy przez to rozumieć rysunek stanowiący załącznik graficzny nr 1 do niniejszej uchwały.
§ 5. Zasady modernizacji, rozbudowy i budowy infrastruktury technicznej.
- Dopuszcza się przebudowę, rozbudowę, remont, zmianę przebiegu sieci, rozbiórkę obiektów w tym sieci i urządzeń istniejącej infrastruktury technicznej.
- Obowiązują ograniczenia w zagospodarowaniu terenów położonych w bezpośrednim sąsiedztwie infrastruktury technicznej, związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa i dostępu do sieci, zgodnie z przepisami odrębnymi.
- Zaopatrzenie w wodę będzie się odbywać z sieci wodociągowej, przy uwzględnieniu przepisów dotyczących zaopatrzenia w wodę do celów przeciwpożarowych.
- Odprowadzenie ścieków należy realizować do układu kanalizacji sanitarnej z przesyłem ścieków do oczyszczalni ścieków.
- Ustala się odprowadzanie wód opadowych z dachów na teren własnej działki bez szkody dla gruntów sąsiednich oraz zgodnie z przepisami odrębnymi. Wody opadowe z terenów szczelnych docelowo po oczyszczeniu należy odprowadzać zgodnie z przepisami odrębnymi.
- Przyłączenie odbiorców do sieci elektroenergetycznej będzie następowało zgodnie z przepisami odrębnymi. Nowe sieci energetyczne z przyłączami w granicach planu należy wykonać jako kablowe podziemne.
- Zaopatrzenie w ciepło należy realizować z indywidualnych źródeł przy wykorzystaniu urządzeń, z których emisja nie przekracza norm przewidzianych przepisami odrębnymi.
- Zaopatrzenie w gaz należy realizować z indywidualnych źródeł lub sieci gazowej zgodnie z przepisami odrębnymi. Dla sieci gazowych zgodnie z przepisami odrębnymi obowiązują strefy kontrolowane.
- Sieci oraz przyłącza telekomunikacyjne należy projektować jako podziemne zgodnie z przepisami odrębnymi.
- Odpady komunalne należy zagospodarować zgodnie z przepisami odrębnymi.
§ 6. Zasady ochrony i kształtowania ładu przestrzennego, w tym zasady kształtowania krajobrazu.
- W ogrodzeniach od strony dróg wprowadza się zakaz stosowania prefabrykowanych przęseł betonowych.
- W granicach planu nie przewiduje się lokalizacji obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2.
- Ponadto zasady kształtowania ładu przestrzennego zostały określone poprzez wyznaczenie parametrów i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu określonych w ustaleniach szczegółowych.
§ 7. W zakresie ochrony środowiska, przyrody i krajobrazu ustala się jako obowiązujące.
- Teren objęty opracowaniem miejscowego planu znajduje się w granicach Obszaru Specjalnej Ochrony Natura 2000 „Ostoja Warmińska” (kod PLB 280015), w związku z czym na przedmiotowym terenie mają zastosowanie przepisy odrębne dotyczące ochrony przyrody i ochrony środowiska.
- Dla zabudowy w granicach planu dopuszcza się indywidualne rozwiązania w zakresie odnawialnych źródeł energii w postaci: pomp ciepła, kolektorów słonecznych, paneli fotowoltaicznych o mocy urządzeń do 100 kW. Wyklucza się lokalizowanie elektrowni wiatrowych i turbin wiatrowych.
- Dopuszczalny poziom hałasu w środowisku dla terenu elementarnego oznaczonego symbolem 1.MW należy przyjąć zgodnie z przepisami odrębnymi jak dla terenów przeznaczonych na cele zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej i zamieszkania zbiorowego.
- Wprowadza się zakaz lokalizacji przedsięwzięć kwalifikowanych jako przedsięwzięcia mogące zawsze znacząco lub mogące potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko zgodnie z przepisami odrębnymi, za wyjątkiem inwestycji celu publicznego.
§ 8. Zasady ochrony dziedzictwa kulturowego i zabytków, w tym krajobrazów kulturowych, oraz dóbr kultury współczesnej.
- W granicach planu zlokalizowany jest obiekt objęty ochroną konserwatorską na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opieki nad zabytkami, którego lokalizację wskazano na rysunku planu.
1) Wykaz obiektów ujętych w gminnej ewidencji zabytków:
L.p. |
Obiekt |
Lokalizacja |
Nr rejestru/ decyzja |
1 |
Kapliczka |
Wieś Piotrowiec, działka o nr ew. 5/48 |
-------------- |
- W odniesieniu do obiektów ujętych w gminnej ewidencji zabytków obowiązują następujące zasady:
1) roboty budowlane prowadzone w obiektach ujętych w ewidencji zabytków (nie objętych wpisem do rejestru zabytków) należy prowadzić zgodnie z przepisami odrębnymi, w tym przepisami prawa budowlanego oraz przepisami w sprawie ochrony zabytków i opieki nad zabytkami;
2) w odniesieniu do obiektów ujętych w ewidencji zabytków obowiązuje ochrona ich formy architektonicznej w zakresie gabarytów, geometrii dachów, kolorystyki pokrycia dachów, detali architektonicznych.
§ 9. Szczegółowe zasady i warunki scalania i podziału nieruchomości.
- W granicach planu dopuszcza się podział nieruchomości zgodnie z przepisami odrębnymi, przy czym w zakresie działek budowlanych mają zastosowanie przepisy szczegółowe niniejszej uchwały.
- W granicach planu nie wyznacza się granic obszarów wymagających przeprowadzania procedury scalania i podziału nieruchomości w rozumieniu przepisów odrębnych o gospodarce nieruchomościami.
- Ustala się parametry działek uzyskiwanych w wyniku przeprowadzenia procedury scalania i podziału nieruchomości:
a) minimalna powierzchnia działki: 1300m2;
b) minimalna szerokość frontu działki: min. 30 m;
c) nakazuje się, aby kąt położenia granic działek wydzielanych w wyniku scalania i podziału nieruchomości do pasa drogowego mieścił się w przedziale 75 - 105 stopni.
§ 10. Zasady obsługi komunikacyjnej:
- Bezpośrednie powiazanie komunikacyjne z układem zewnętrznym realizowane będzie poprzez zjazd na drogę wojewódzką, na zasadach określonych w przepisach szczegółowych oraz zgodnie z przepisami odrębnymi.
- Zasady obsługi parkingowej obszaru planu w tym minimalna liczba miejsc parkingowych:
1) dla terenów oznaczonych symbolem 1.MW należy zapewnić min. 1 stanowisko postojowe na 1 lokal mieszkalny jednak nie więcej niż 15 stanowisk postojowych;
2) w granicach działki budowlanej na terenie elementarnym o symbolu 1.MW ustala się nakaz zabezpieczenia minimalnej liczby stanowisk postojowych dla pojazdów zaopatrzonych w kartę parkingową w ilości 1 stanowisko - jeżeli liczba miejsc postojowych wynosi 6-15.
§ 11. Ustalenia dotyczące sposobu i terminu tymczasowego zagospodarowania i użytkowania terenów.
- Teren objęty planem do czasu jego zagospodarowania zgodnego z przeznaczeniem należy użytkować w sposób dotychczasowy.
- Nie przewiduje się tymczasowego sposobu zagospodarowania, urządzania i użytkowania terenów.
§ 12. Obszary przestrzeni publicznych.
W granicach planu nie wyznacza się obszarów przestrzeni publicznej.
§ 13. Inwestycje celu publicznego o znaczeniu ponadlokalnym i lokalnym.
- W granicach planu nie występują inwestycje celu publicznego o znaczeniu ponadlokalnym.
- W granicach planu nie występują inwestycje celu publicznego o znaczeniu lokalnym.
§ 14. Warunki zagospodarowania terenów oraz ograniczenia w ich użytkowaniu, w tym zakaz zabudowy.
W sąsiedztwie istniejącej infrastruktury technicznej obowiązują ograniczenia w zabudowie i zagospodarowaniu terenu wynikające z przepisów odrębnych.
§ 15. W granicach planu nie występują:
1) tereny górnicze;
2) tereny zagrożone osuwaniem się mas ziemnych;
3) obszary szczególnego zagrożenia powodzią;
4) na dzień uchwalenia planu nie sporządzono audytu krajobrazowego, w związku z tym w planie zagospodarowania przestrzennego województwa krajobrazów priorytetowych nie określono.
ROZDZIAŁ II
Przepisy szczegółowe dotyczące terenów elementarnych
§ 16. Ustalenia dotyczące parametrów i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenów.
Oznaczenie terenu elementarnego (powierzchnia w ha) |
Ustalenia |
1. MW (pow. 0,29 ha).
|
a) adaptuje się funkcję oraz formę architektoniczną istniejącej zabudowy, zagospodarowanie terenu; b) w ramach przeznaczenia podstawowego dopuszcza się lokalizację obiektów i urządzeń służących celom realizacji lokali socjalnych, pomocy społecznej, wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną, obiektami pomocniczymi w tym gospodarczymi i garażowymi, zielenią urządzoną oraz niezbędnymi dojściami i dojazdami do obiektów budowalnych; c) nieprzekraczalna linia zabudowy: zgodnie z rysunkiem planu; d) minimalna powierzchnia nowo wydzielonej działki budowlanej: min. 1300 m2.
a) dachy płaskie lub dachy strome dwuspadowe o kącie nachylenia zawartym w przedziale 200-450; b) kolorystyka pokrycia dachu dla dachów stromych: materiały w kolorach czerwieni; c) liczba kondygnacji: maks. 2 kondygnacje nadziemne; d) wysokość zabudowy: maks. 11,0 m z uwzględnieniem ustaleń określonych w lit. h); e) wskaźnik powierzchni zabudowy do powierzchni działki budowlanej: maks. 0,3; f) wskaźnik intensywności zabudowy: min. 0,05; maks. 0,7; g) teren biologicznie czynny: min. 30% powierzchni działki; h) dopuszcza się lokalizację obiektów małej architektury tj.: ogrodzenia, ławki itp. oraz obiekty architektury ogrodowej – altany lub wiaty o wysokości do najwyższego punku przykrycia dachu: maks. 6,0 m i kącie nachylenia dachu w przedziale: 200-450. |
ROZDZIAŁ III
Postanowienia końcowe
§17. Nieokreślone w ustaleniach planu warunki zabudowy regulują właściwe przepisy budowlane.
§18. Stawka procentowa służąca naliczeniu opłaty, o której mowa w art. 36 ust. 4 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, została ustalona w granicach planu w wysokości 10%.
§ 19. Wykonanie Uchwały powierza się Burmistrzowi Pieniężna.
§20. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Przewodniczący Rady Miejskiej
Krzysztof Kisiel